NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Dla Krzysztofa Dzikowskiego, jak dla każdego twórcy, najbardziej zapamiętywane są pierwsze nagrody i wyróżnienia, które świadczą o zwróceniu powszechnej uwagi na jego twórczość. Pierwszą poważną nagrodą, którą zdobył Dzikowski była II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Turniej Trzech Wierszy”, którą odebrał z rąk Władysława Broniewskiego, którego znał dotychczas z prasy i lektur szkolnych.

Następną bardzo ważną nagrodą była I nagroda na Festiwalu w Opolu w 1965 roku za piosenkę „Nie wiem czy to warto”, która była ugruntowaniem jego pozycji jako autora tekstów piosenek. Również nagroda w Castlebar była świadectwem zaistnienia jego twórczości poza granicami kraju. Dlatego też chętnie obecnie zajmuje się przekładami obcojęzycznych tekstów.

Jak wiemy, ukończył scenopisarstwo w Łódzkiej Szkole Filmowej i poświęcał się również tej dziedzinie sztuki. Dziesiąta muza po raz pierwszy uśmiechnęła się do niego, kiedy zdobył I nagrodę na Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie za scenariusz „Krzycz głośniej”. Odznaczenia, które później zdobył są wyrazem uznania dla całokształtu jego dorobku artystycznego.

gloria-artis
ikony-opola-kopia

1961

II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Turniej Trzech Wierszy” za wiersz „Ślepcy”

1981

I nagroda na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie
za scenariusz filmowy „Krzycz głośniej”

1962

I nagroda za prozę w konkursie
„Gaudeamus Warszawski”

2013

Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS 2013

1963

Wyróżnienie na I Festiwalu w Opolu za piosenki „Ballada o szczęściu” (wykonanie i muzyka Mariusz Mroczkowski) i „Ballada o grabarzu” (wykonanie Edward Lubaszenko), „Ballada o Lili Put” (muzyka Tadeusz Prejzner, wykonanie Janina Ostala)

2013

Srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawany przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości

1965

I nagroda na III Festiwalu w Opolu za piosenkę „Nie wiem czy to warto” (muzyka Zbigniew Bizoń, wykonanie Katarzyna Sobczyk)

2013

Nagroda Honorowa Prezesa Zarządu
Telewizji Polskiej S.A. "Ikony Festiwalu"

1967

Wyróżnienie na V Festiwalu w Opolu za piosenkę „Mały książę” (muzyka Ryszard Poznakowski, wykonanie Katarzyna Sobczyk)

2013

Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości przyznany przez Prezydenta RP za całokształt twórczości i ofiarną działalność publiczną

1973

I nagroda na Finale Międzynarodowego Konkursu Piosenki w Castlebar w Irlandii za piosenkę
„Jest wszystko tak samo, a jednak nie tak” (muzyka Seweryn Krajewski, tekst Krzysztof Dzikowski, Tomasz Bielski, wykonanie Stan Borys).

2016

Odsłonięcie honorowej gwiazdy w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu