KRZYSZTOF DZIKOWSKI

Tekściarz, poeta, człowiek kultury

Krzysztof Dzikowski – autor tekstów piosenek, scenarzysta filmowy, literat (poeta, prozaik, dramaturg). Studiował na PW, ukończył filologię polską, scenopisarstwo w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a także Warszawską Szkołę Fotografii oraz studia podyplomowe w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Autor największych przebojów muzyki rozrywkowej lat 60 – tych i 70 – tych. Nagrodzony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagrodą Honorową Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Ikony Festiwalu przyznawaną za udział w festiwalach opolskich, Odznaką Honorową StowarzyszeniaZAIKS oraz Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zacałokształt twórczości.

Krzysztof Dzikowski zadebiutował w czasie studiów jako autor sztuki Tragedia wydrwigroszów,w której wystąpił również jako aktor. Pasjonował go teatr, więc gdy Teatr Dramatyczny Politechniki Warszawskiej potrzebował aktorów do przedstawienia Wesele Pani Du Barry, zgłosił się na eliminacje i został przyjęty dogrona młodych artystów. Po zaprzestaniu działalności teatru Dramatycznego PW związał się z Kabaretem Stodoła debiutując na jego scenie monologiem Ręce Eurydyki. Wystąpił również m.in. jako Achilles w parodii Achilles i panny (1953), a rolę tę docenił Artur Maria Swinarski. W latach 1961 – 1963 został kierownikiem literackim Kabaretu Stodoła. Krzysztof Dzikowski legitymuje się dyplomem PWSTiF w Łodzi. W czasie studiów napisał dwa scenariusze filmowe dla Zespołu Filmowego X – Powieszony i Krzycz głośniej. Za ten drugi zdobył I nagrodę w konkursie Młodzi i Film w Koszalinie w 1981 roku. W latach 1963 – 1965 związał się z Klubem Studenckim Hybrydy. Dla kabaretu działającego przy klubienapisał wraz z Wojciechem Młynarskim scenariusze programów Radosna gęba stabilizacji i Ludzie to kupią. Tworzył również libretta do musicali, m.in. Gwałtu, co się dzieje i Niedopasowani, czyli Goliath Wielorybh (wraz z Wojciechem Młynarskim).

Jako tekściarz zadebiutował w roku 1963. Nawiązał wtedy współpracę z bigbitową grupą muzyczną Tajfuny, a później również z Czerwono – Czarnymi. Największe sukcesy osiągnął jako autor tekstów dla zespołu Czerwone Gitary. Piosenki z tekstami Krzysztofa Dzikowskiego można usłyszeć w wykonaniu najlepszych polskich artystów m. in.: Czesława Niemena, Maryli Rodowicz, Niebiesko – Czarnych, Trubadurów, Katarzyny Sobczyk, Anny German, Haliny Frąckowiak, Ireny Jarockiej, Krzysztofa Cugowskiego, Ewy Bem, Alibabek, Jerzego Połomskiego, Ludwika Sempolińskiego, Urszuli Sipińskiej, Haliny Kunickiej, Kariny Stanek, Tadeusza Chyła, Krystyny Jandy, Wojciecha Gąssowskiego, Anny Marii Jopek czy Anny Wyszkoni. Krzysztof Dzikowski współpracował przez wiele lat z Programem I Polskiego Radia. Prowadził m.in. stałą audycję Piosenka Faktu. Dotyczyła ona piosenek, które opisywały prawdziwe wydarzenia. Audycje zawierały też wywiady ze znanymi twórcami, którzy pisali tego typu piosenki (np. Wojciech Młynarski).

Piosenki Krzysztofa Dzikowskiego cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród słuchaczy, świadczy o tym fakt wznowienia książki Mały Książę Antoine’a de Saint­Exupéry’ego w wydawnictwie PAX wkrótce po premierze napisanej przez niego piosenki o tym samym tytule w wykonaniu Kasi Sobczyk. Z kolei Piosenka Dzień jeden w roku jest w polskich domach często śpiewana podczas świąt Bożego Narodzenia razem z kolędami. Natomiast tekst Wschód słońca w stadninie koni trafił do Światowej Antologii Poezji o Koniach.

Dzikowski jest również autorem przekładów literackich: Le Meteque G. Moustaki oraz Z jakim spokojem schnąca gałąź pomarańczy… T. Williams.

Została powołana Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego, której inicjatywa powstania związana jest z faktem wykorzystywania tekstów piosenek Krzysztofa Dzikowskiego do nauki języka polskiego na Syberii i popularnością ich za granicą. Fundacja ogłosiła rok 2016 jako rok obchodów 55-lecia twórczości Krzysztofa Dzikowskiego.

dziecko_1
16

Krzysztof i zwierzęta

Tekściarz słynie ze swojej miłości do zwierząt. Obecnie właściciel 5 psów, 2 kotów i 6 papug. Niegdyś miał jeża, chomiki, białe myszy, iguana, pająki. Na zdjęciu z psem Bestią na jachcie.

wielkie-pasje

Wielkie pasje

Motocykle i samochody, spadochroniarstwo, rugby, wspinaczka górka, jazda konna, narty a przede wszystkim żeglarstwo. Tutaj na swoim flagowym jachcie „Piękna i Bestia”.

maszyna

Pierwsza maszyna

Zakupiona jeszcze w domu towarowym na warszawskiej Pradze, owoc tęsknoty i wyrzeczeń. Napisał na niej kilkaset tekstów – swoje największe przeboje, wiersze i scenariusze filmowe.

teksciarz-okladka-kopia

Tekściarz

Państwowy Instytut Wydawniczy wydał biograficzną książkę o Krzysztofie Dzikowskim „Tekściarz”. Rozmowy z Krzysztofem spisał i opracował Rafał Podraza. Z książki dowiemy się nie tylko jak powstawały przeboje, ale jakie pasje Dzikowski realizował w życiu prywatnym i jak, nie tylko służbowo, wyglądały spotkania z gwiazdami polskiej piosenki.

zjazd-ma%cc%a8odych-gwiazd

Zjazd Młodych Gwiazd

Krzysztof Dzikowski zasiadał w jury Zjazdu Młodych Gwiazd – Szczecin 2016, gdzie wręczał nagrodę pieniężną Fundacji swojego imienia Wiktorii Tracz oraz Kryształowy Kamerton Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR Julii Trojanowskiej (na zdjęciu).

wywiad

Społecznik

Krzysztof Dzikowski aktywnie działa na rzecz polskich twórców. Często występuje publicznie m.in. upominając się o stworzenie lepszych warunków dla życia i działalności naszych twórców kultury, której „nie da się sprowadzić z zagranicy, jak inne produkty”. Więcej informacji w zakładce Działam!

1961

II nagroda w Ogólnopolskim Turnieju Trzech Wierszy

2013

Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS 2013

1962

I nagroda za prozę w Konkursie Gaudeamus Warszawski

2013

Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznawany przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości

1963

I nagroda na KFPP w Opolu za piosenkę
Nie wiem, czy to warto

2013

Nagroda Honorowa Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. "Ikony Festiwalu"

1973

I nagroda w Finale Międzynarodowego Konkursu Piosenki w Castlebar w Irlandii

2013

Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP za całokształt twórczości i ofiarną działalność publiczną

1981

I nagroda w konkursie Młodzi i Film w Koszalinie
za scenariusz filmu Krzycz głośniej

2016

Odsłonięcie honorowej gwiazdy w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu